Márkus Róbert Zsolt - Isztambul

A képzés címe is már ígéretes volt: Learn in Museums! / Tanuljunk múzeumokban!

És valóban: rengeteget tanultam, és valóban különféle múzeumokban. A képzést egy, az Isztambuli Egyetem fiatal oktatója, Saziye Cikrikci tartotta, aki nem mellesleg Krúdy Gyula Szindbád kalandjait fordította török nyelvre. Mondhatom, hogy jól ismerem Isztambult, a múzeumait, hiszen sokszor megfordultam már ott, de Shaziyenek sikerült olyan kiállításokat, múzeumokat megmutatnia, amelyekről még csak nem is hallottam. A képzés 5 napjából mindösszesen egy alkalommal voltunk tanteremben, a többit érdekes, izgalmas kiállításokon töltöttük, például a török kávé múzeumában, az Egyiptomi Bazárban, a Boszporusz partján egy, a modern török festészetnek szentelt, csodás fekvésű tárlaton, vagy épp hajókázva Ázsia és Európa között, vagy akár egy vasúttörténeti kiállításon, amelynek a megalopolisz egy régi vasúti pályaudvara adott otthont, ahova például a Budapestet is érintő, és ide végállomásra érkező Orient expressz is gyakori vendég volt az 1890-es években.

Nagyon sok olyan applikációt ismertem meg a képzés során, amelyet remekül tudok majd alkalmazni a mindennapi munkámban, és nagyszerűen tudom ötvözni a múzeum és a köznevelés kettősét, és valóban tudunk majd a gyermekeimmel tanulni a múzeumokban is.

Az igen szerény létszámú kurzus (összesen hárman voltunk csak) lehetőséget adott arra, hogy minden minket érdeklő kérdést meg tudunk vitatni, a képző hölgy közvetlensége, felkészültsége az egyéni igények kielégítésére is alkalmas volt.

Bármelyik kollégám számára szeretettel ajánlom a kurzust, mivel nagyon hasznos információkhoz jutottam, valamint a 16 milliós Konstantinápoly felfedezése is mega élményt garantál.