Módszertani megújulás Canterbury-ben
Canterbury neve nem hangzott ismeretlennek a számomra, hiszen pár évvel ezelőtt angliai tanulmányút keretén belül lehetőségem volt ellátogatni erre a csodálatos helyre tanítványaim társaságában. Igaz London volt az úticél, de már akkor körvonalazódott bennem a gondolat, hogy szeretnék erre a különleges helyre visszatérni.
2018. július 1-7. között részt vettem a University of Kent területén működő Pilgrims tanártovábbképző intézmény módszertani képzésén. A tanfolyam címe Evaluation and Assessment in the 21st century classroom. Angol tanárként nagyon fontosnak tartom, hogy folyamatosan bővítsem a tudásomat, és a fejlesztő értékeléssel kapcsolatos ismeretek különösen nagy hangsúlyt kapnak a tanítási-tanulási folyamat során. Izgalommal vártam hát, hogy milyen megközelítésben fogjuk a témával kapcsolatos tudásunkat gazdagítani.
Bolgár származású trénerünk Marina Marinova sok-sok humorral, nagy szaktudással, humanisztikus hozzáállással jól használható elméleti és gyakorlati ismerettel látott el bennünket. 8 fős csoportunk már az első pillanattól kezdve jól működött együtt, vidám hangulat uralkodott, és szívesen osztottuk meg egymással tapasztalatainkat és látásmódunkat a témával kapcsolatban. A csoport tagjai között volt lengyel, szlovák, szlovén és német is, így bepillantást nyerhettünk egymás nyelvtanítási szokásaiba és kultúrájába. Megvitattuk sikereinket és nehézségeinket, és a kurzus óta is megosztunk egymással sok-sok jól használható ötletet emailen keresztül. Az egyhetes kurzus segített abban, hogy minél objektívebben és árnyaltabban értékeljem tanulóim és saját magam munkáját is. Megismertetett különböző értékelési alternatívákkal és változatos eszközöket nyújtott az értékeléshez, visszajelzéshez. Képessé tett saját táblázataim, portfólióm elkészítésére. Elősegítette nyelvi kompetenciáim fejlődését, ami magabiztosságot nyújt a nyelvhasználat terén, és pozitív hatást ér el az osztályteremben. Élvezetesebbé teszi az óráimat, élménytelibbé a tanulást diákjaim számára valamint segít az órai differenciálás terén is.
A Pilgrims a napi 3x90 perces órákon kívül más délutáni, kora esti, sőt hétvégi módszertani órákat és workshopokat is biztosított minden résztvevő számára. Mindenki találhatott a maga számára hasznos foglalkozásokat a kurzusán kívül is: például kreatív írás, kommunikációs készség fejlesztése, módszertani és nyelvtani foglalkozások. Lehetőség volt táncos rendezvényen is részt venni, valamint szerveztek idegenvezetést Canterburyben, ahol igazi élményt nyújtott az autentikus Canterbury mesék múzeuma és a csodálatos katedrális megtekintése. A Pilgrims munkatársai kedvesek és segítőkészek voltak. Bármilyen kérdéssel vagy problémával fordultunk hozzájuk, készségesen álltak a rendelkezésünkre.
Canterbury belvárosában kaptam szállást egy igazi angol pubban, ami 5 perces sétára volt csak a lenyűgöző katedrálistól, így minden este gyönyörködhettem tanfolyamtársaim társaságában a kisváros hangulatában. Mindehhez a csodálatos időjárás is hozzájárult!Az utolsó előtti este képzőnk vezetésével egy felejthetetlen estét tölthettünk el a Shakespeare pubban, ahol még kötetlenebbül társaloghattunk a minket foglalkoztatott témákról.
Az egy hét hamar elszállt, de nagyon sok jól használható tudással és mindenekelőtt barátságokkal gazdagodtam az eltöltött idő alatt. Szeretnék még újra visszatérni ebbe a gyönyörű városba, ahol életre szóló élményekre tettem szert.
Lászkáné Czakó Anita