Regensburgi Advent

Ország-és nyelvismeret fejlesztés

Az Eszterházy Károly Egyetem Gyakorlóiskolájának tanáraként, az Erasmus+ projekt keretében egy kéthetes nyelvi és módszertani felfrissítő kurzuson vehettem részt a mesés Regensburgban.
A képzést a Horizonte nyelviskola bonyolította, melynek tanárai felkészültek, alaposak, igényesek, egyben mindig derűsek voltak és rendkívüli toleranciát, őszinte érdeklődést tanúsítottak a kulturálisan sokszínű tanítványokkal szemben.
A tanfolyamon hétköznap délelőttönként négyszer 45 percben az idegen nyelvi kompetenciák fejlesztésére került sor, délutánonként metodikai és didaktikai felkészültség javítása, ismerkedés a modern, kommunikációorientált idegen nyelvoktatás jellemzőivel (játékos nyelvtantanítás, képek szerepe a nyelvoktatásban, a szövegfeldolgozás alternatívái, a film szerepe a nyelvoktatásban, ismerkedés az ifjúsági nyelvvel, a dalok szerepe a nyelvoktatásban, ismerkedés a modern, kommunikációorientált idegen nyelvoktatás jellemzőivel) adták a program gerincét. Hétvégén alternatív országismereti programokon vehettünk részt (München, Nürnberg, Bamberg, Passau).

Késő délutánonként-esténként hosszú sétákat tettem a karácsonyi színekben pompázó, hangulatos adventi vásárokkal tarkított városkában. A történelmi viharokban szinte sértetlenül megmaradt bűbájos óvárosban egymást érik a műemléki épületek. Káprázatos élmény volt történelem tanári szemmel is bolyongani az ódon patríciusházak közötti szűk utcácskákon, átkelni a Duna legrégibb kőhídján, sétálni a Birodalmi gyűlés termeiben. Igazi időutazás volt válogatni a Thurn und Taxis kastély udvarán megnyitott középkori vásár nemes anyagokból készített, színvonalas termékei között. Persze a bajor Advent ízeit sem hagyhattam figyelmen kívül, szinte tobzódtam az adventi vásárokon a hagyományos bajor ízek világában, hogy aztán este az évkör adott idejéhez méltóképp csendesedjek el a városka számtalan gyönyörű temploma egyikében, egy adventi hangversenyen.
A tanfolyamot összességében rendkívül tartalmasnak, hasznosnak, ösztönzőnek értékelem. Kiváló lehetőséget jelentett számomra, hogy eredeti, anyanyelvi környezetben frissítsem fel idegen nyelvi ismereteimet és egyben intézményen kívüli, élő szakmai kapcsolatrendszert is kialakítsak.

Dr. Beszéné Zöld Judit