Wunderbare Erlebnisse aus Regensburg

Horizonte Sprachschule, Regensburg /Németország/

Az ERASMUS+ támogatásával megvalósuló pedagógus továbbképzési program keretein belül július elejétől két hetet töltöttem Bajorország egyik városában, Regensburgban. A programban való részvételem elsődleges célja német nyelvi kompetenciáim fejlesztése volt. Mindez végül egy rengeteg élményt tartogató nagy kaland közepette valósult meg.
Választásom tudatosan esett Regensburgra. Vonzott földrajzi elhelyezkedése, jelentős történelmi múltjából fakadó látnivalói, valamint előzetesen a Horizonte nyelviskoláról is nagyon pozitív visszajelzéseket olvastam. Beszámolómat utóbbival kezdem.

A Horizonte nyelviskola a közel 150 ezres lakossággal rendelkező Regensburg történelmi belvárosában található. Az első pillanattól éreztem, hogy munkatársai a legkülönbözőbb országokból érkező nyelvtanulókra specializálódva nagyon szervezetten, alaposan, sugárzó jókedvvel, összességében nagyszerű hangulatot teremtve végzik munkájukat. Megérkezésem első napján egy rövid elbeszélgetést követően beosztottak a számomra megfelelő csoportba. Délelőttönként 9-től 12 óráig jellemzően nyelvtannal foglalkoztunk egy módszertanilag nagyon felkészült, igazán változatos órákat tartó tanárnővel. Csoportunk igazán multikulturális volt norvég, japán, mexikói, horvát, amerikai, dél-koreai, lengyel és svájci résztvevőkkel. Mivel intenzív kurzust választottam, így számomra délután is folytatódott a tanulás kicsit rövidebb időtartamban, viszont mindössze háromfős csoportban. Ezeken az órákon főleg a szóbeli kommunikációt gyakoroltuk élvezetes feladatmegoldásokkal.
És hogy a nyelvtanuláson túl miért éltem meg kalandként a kéthetes túrát?
Egyrészt elszállásolásomat családhoz kértem. Befogadóim rendkívül barátságosak és segítőkészek voltak. Megérkezésem estéjén kerékpárral bejártuk a város legnevezetesebb részeit, a hatékonyabb kommunikáció miatt rengeteg információt hallottam angolul. Ezt követően viszont ez megszűnt, esténként órákat „beszélgettünk" már német nyelven a legkülönbözőbb témákat érintve. Nagyon türelmesen viszonyultak a szavak kereséséhez, szorgalmasan javították a nyelvtani hibáimat. Részt vettem velük kerti partin vagy közös bevásárláson, valamint igazi helyi ízekkel ismertettek meg a vacsorák alkalmával – lévén egyikük szakácsként dolgozik.
Másrészt utazásomat autóval bonyolítottam le, kerékpárostól. Mindez nagyszerű lehetőséget biztosított a látnivalókban bővelkedő közeli és távolabbi környezet felfedezésére. Odafelé az osztrák Tirolon keresztül utaztam, majd érintettem a Füssen-tó közelében lévő világhírű német kastélyokat. A nyelviskola is szervezett rendszeresen délutáni programokat, köztük nagyobb lélegzetvételű kirándulásokkal. Voltunk a csodálatosan szép Bamberg városában, aztán dunai hajózással egyik irányban a majdnem ezeréves sörfőző múlttal is rendelkező Weltenberg kastélynál, a másik irányba indulva a Wallhalla monumentális szoborparkjában. Nagy élményt jelentett a közeli BMW gyár meglátogatása. Kerékpárral gyakorlatilag teljesen felfedeztem Regensburgot a szűk belvárosi utcáival, történelmileg jelentős épületeivel, a Kepler múzeummal és nagy bevásárló központjaival. Többször strandröplabdáztam vagy futottam a gyönyörű Duna-parkban. A két hetes program zárultával pedig hazafelé útba ejtettem Münchent és régi vágyamat teljesítve két keréken bejártam szinte minden látnivalóként ajánlott részét.
Összességében nagyon jó szívvel ajánlom pedagógus kollégáimnak mind az ERASMUS+ programot, mind pedig a regensburgi Horizonte nyelviskolát. Köszönöm szépen mindenkinek, aki kéthetes nyelvtanfolyamom megvalósulását segítette. Legszívesebben megismételném.

Vincze Tamás