Beszámoló a spanyol cserediák-programról
A 2024-1-HU01-KA121-SCH-000205361 sz. Erasmus pályázatunk keretében spanyol cserediákok érkeztek hozzánk csütörtökön délután. Az andalúziai Pozoblanco-ból 13 tanuló és két kísérőtanár ismerkedik az iskolánkkal, a magyar oktatási rendszerrel, kulturális értékeinkkel, természeti kincseinkkel. A 14 évesek egy hetet töltenek Magyarországon, míg a 11. évfolyamosok majdnem kettőt. Még télen elkészítették a diákok magukról, a családjukról azt a bemutatkozó kisfilmet, ami alapján a szervezőtanárok összeállították a tanulópárokat. A résztvevőknek így volt elég idejük arra, hogy alaposan megismerjék egymást a virtuális térben, amíg a személyes találkozóra sor nem került.
Spanyol vendégeinket fogadta az iskolavezetés, valamint az idegen nyelvi munkaközösség néhány tagja, Párkányi tanár úr pedig a vendéglátásról gondoskodott. A diákok segítségével magyaros „katonákkal" készültek, szörppel, Túró Rudival. Kalóné Gyenes Réka tanárnő gitárkísérete mellett vendégeink meghallgathattak egy szép magyar dalt tanulóink előadásában, majd Gólya Tamás tanár úr vezetésével ismerkedőjátékokra került sor. Nagyon hamar oldódott a feszültség, elmúlt az hosszú utazás okozta fáradtság. Az iskolabejárás során beültünk egy magánének-órára, benéztünk egy rajzórára.
Másnap az első 2 óra angol volt, ahol játékos feladatokkal folytattuk az ismerkedést, illetve spanyolul és magyarul tanultunk egymástól. Ezalatt Luis és Elena találkozott Mezey Judit kolléganőnkkel, akivel tavaly ugyanazon a kurzuson tanultak, és ahol felvetődött ennek a cserekapcsolatnak a lehetősége. l Városnézéssel folytatódott a program: a " Dottikával" jártuk be először Eger nevezetességeit, majd következett egy városismereti nyomozós játék, aztán a Líceum tudományos központja, ahol Tóth Anna kolléganőnk kalauzolt minket. Ezután a Bazilika tornyában másztunk meg számtalan lépcsőt, hogy a tetejéről megnézhessük, merre vesszük az irányt: a Minarethez és a várba. Diákjaink vállalták az idegenvezető szerepét, felosztották egymás között az iskola és a város nevezetességeit, és az adott helyszínen elmondták a tudnivalókat.
A szombaton délelőttöt mindenki a fogadócsaláddal töltötte, délután pedig részt vettünk egy tavaszváró táncházi rendezvényen, ahol - Pető Dorina diákunknak hála- igazi matyó népviseletbe is beöltözhetett, aki akart. Vasárnap több család is összefogott, és közös programokat, kirándulásokat szerveztek a gyerekeknek.
Hétfőn Budapesten jártunk: a Parlamentben, a Várban, a belvárosban. - Dobos Edina, Gólya Tamás
https://drive.google.com/drive/folders/1SM3szm540CR_2aoLswububQSd0MVSmTQ?usp=sharing
Spanyol cserediákjaink közül a fiatalabbak szerdán visszautaztak, a nagyok pedig ittlétük második hetében bekapcsolódtak az egyetem Idegennyelvi Képző Központjának munkájába is, ahol Nagy Krisztina tanárnő meghívására részt vettek egy spanyolórán, magyar hallgatókkal együtt dolgozva. Délután a sport játszotta a főszerepet. Először kibicikliztünk Felsőtárkányba az állatokhoz és a tóhoz, majd a 30 km-es kerékpározás után a diákok lejátszottak egy spanyol-magyar focimeccset az Érsekkertben, ahol a papírforma érvényesült: spanyol győzelem született.
Másnap Budapesten fellibegőztünk a Normafához, ahonnan eltúráztunk a János hegyi Erzsébet kilátóhoz, illetve a Városligetben kalandoztunk. Meglátogattuk a Zene Házát, a Vajdahunyad várát, fényképeszkedtünk a Hősök terén. A Magyar Zene Házában a LISTEN. című kiállítást néztük és hallgattuk meg, miután a Hangdómban babzsákokon pihenve, csodaszép muzsikával körül ölelve, Renoir képekben gyönyörködhettünk. Itt található egy kis ízelítő: https://www.youtube.com/watch?v=3QQ0V9eXlDw
https://drive.google.com/drive/folders/169oZM1C8Wf5EIIZq1lC0jaSQXvsjMGRQ?usp=sharing