Napfivér-Holdnővér
Assisi Szent Ferenc a katolikus egyház egyik legismertebb szentje, aki majd 800 évvel ezelőtt élt. Egy 24 éves itáliai posztókereskedő volt, aki 1205-ben felismerte, hogy a hírnév és a gazdagság helyett a mások szolgálata, a „kisebbnek lenni mindenkinél”, a „nem uralkodni senkin” életelvei tehetik boldoggá az embert. Csodálatos kapcsolatot alakított ki a természettel, minden természeti létezőben, egy szál virágban, egy kismadárban is az ember testvérét látta meg. A Naphimnusz című versében az Istent dicsőíti, miközben a Napot, a Holdat, a szelet, a vizet, a levegőt, a tüzet, vagyis minden természeti erőt egy nagy családként láttat. Ennek a családnak a tagja az ember is, aki, mint minden teremtmény, az Atya alkotása.
A vetélkedő mottójául a Naphimnuszból választottuk a „Napfivér-Holdnővér” megnevezéseket.
A verseny kiírása egy hónappal korábban történt meg, amivel a szervezők (Ballagóné Csernyák Éva, Simon Flóra Veronika és Sipos Zsuzsa tanárnők) célja Assisi Szent Ferenc tiszteletével együtt a teremtett világ iránti tiszteletre való nevelés és érzékenyítés, valamint a magyar nyelv és irodalomhoz, a vizuális kultúrához kapcsolódó kompetenciák fejlesztése volt.
A vetélkedőn az 5-6. évfolyamról 16 szavaló vett részt, akik egy szabadon választott, állatokról, növényekről, természetről szóló verssel csatlakoztak a Szent Ferenc-i természetszeretethez.
A szavalókon kívül tizenöt, 5-6. osztályos gyermek versenyzett, akik illusztrációt készítettek Assisi Szent Ferenc Naphimnusz című verséhez szabadon választott technikával.
A vetélkedő megnyitó ünnepséggel kezdődött, amin Sipos Zsuzsa tanárnő köszöntő szavai után Kőházi Timea főigazgató asszony, majd Kovács József atya szólt a versenyzőkhöz és a felkészítő tanáraikhoz. A verseny hangulatára való ráhangolódást segítette és a megnyitó ünnepség színvonalát emelte a 6. b osztály, akik Kalóné Gyenes Réka tanárnő betanításával és kíséretével adták elő csodálatos énekes -zenés produkcióval Assisi Szent Ferenc Naphimnuszát.
A szavalóverseny egy rövid dramatizált jelenettel indult, ami a fiatal Ferenc nagy döntését mutatta be. A jelenetet a 8. b osztály tanulói adták elő, betanította Zsipos Zsuzsa.
A szavalók egymást meghallgatva és a rajzoló gyerekek, illetve a felkészítő tanáraik előtt adták elő szavalataikat a szépen berendezett 238-as tanteremben. A zsűri tagjai Kovács József atya, Ballagóné Csernyák Éva, Csák Péter Emánuelné és Sipos Zsoltné tanárnők voltak. Míg a szavalóversen zajlott, addig a versillusztrációkat Simon Flóra Veronika és Bulla Márta tanárnők bírálták el.
A verseny meghitt, egymásra figyelő, néhol megható, néhol vidám hangulatban telt.
A szavalatok elhangzása után, amíg a zsűri meghozta a döntését, kis szeretetvendégséggel vártuk a vetélkedő gyermekeket. A süteményt, pogácsát, ásványvizet Nagyné Herczeg Éva tanárnő kínálta a versenyzőknek és felkészítő tanáraiknak.
Az eredményhirdetésen valamennyi versenyző emléklapot és kis ajándékot vehetett át, ami egy Assisi Szent Ferenctől származó idézettel és természeti képekkel díszített könyvjelző volt.
A szavalóverseny helyezettjei:
- Kriston Lili Leila 6.c
- Czipó Hanna 6.c és Turcsányi Fanni 5.b
különdíj: Esküdt Réka Éva 6.b
A versillusztráció verseny helyezettjei:
- Farkas Hédi 5.d
- Hernandez-Pinéda Jázmin May
- Czeglédi-Offenbacher Mina 5.d
különdíj: Ballagó Maja 6.a és Tanárki-Fülöp Panna 5.d
Az oklevelet Kőházi Timea főigazgató asszony és Kovács József atya adták át.
Ezen a délutánon mindannyian, versenyzők, felkészítő tanárok, szervezők, gazdagodhattunk, hiszen az együtt eltöltött idő, amit a művészetre és a lélek nemesítésére fordítottunk mindenki számára ajándék volt.
A vetélkedőhöz esszéíró pályázat is csatlakozott, amit a 9-10. évfolyamos diákok számára hirdettünk meg „A Teremtő és a teremtett világ viszonya Assisi Szent Ferenc Naphimnusza alapján” címmel. A pályamunkák értékelése folyamatban van, amiről későbbi cikkünkben számolunk be.
(Ballagóné Csernyák Éva)