Érezzük jól magunkat a bőrünkben! – Lelki fitnesz iskolánk tanárainak

Egy fárasztó hét után, péntek délután jólesik fizikailag is eltávolodni az iskola épületétől, és kifacsart lelkünket megpihentetni, felüdíteni.

Így van ez rendjén a diákok és a tanárok életében is, nehogy belefásuljunk a monotonitásba. November 17-én, a hideg esőben a Gyakorlóiskola tanári kara mégsem hazafelé vette az irányt, hanem az egyetem kápolnájában kötött ki. Úgy tűnt, egy munkaprogram vár ránk, ami látszólag csak abban különbözött a megszokott felállástól, hogy nem mi foglaltuk el a katedrát, hanem Lóczi Tamás atya, az Érseki Papnevelő Intézet spirituálisa, gyakorló kémia- és teológiai tanár. Mi magunk is alig értettük, hogyan fordult át bennünk az élmény egy igazi lelki fitneszé, ahol Tamás atya személyes tapasztalatai, történetei és meglátásai mély önvizsgálatra késztettek, megerősítettek és lelkesítettek.

Bőven vittünk magunkkal útravalót azokra a napokra, amikor a taposómalom be akar darálni, amikor úgy érezzük, a kezdeményezéseink zátonyra futnak, energiavámpírok őrlik fel a türelmünket, és minden jó szándékunk falakba ütközik. Amit kaptunk, nem szeretnénk véka alá rejteni, hanem néhány morzsát megosztunk kedves Olvasóinkkal is.

Késznek kell lennünk arra, ami előttünk áll. A szabadságot akkor tapasztaljuk meg, ha merünk elköteleződni, és nem függünk mások visszajelzéseitől.

A belső szabadságunkat elveszíthetjük, ha mindig csak a körülményektől függünk, és azt gondoljuk, a másiknak könnyebb, mint nekünk, vagy azáltal lesz jobb, ha valami megváltozik körülöttünk. Veszélyes az állandó elégedetlenség, az összehasonlítgatás. Fontos különbséget tennünk megváltoztatható és megváltoztathatatlan között. Amin nem tudunk változtatni, azt érdemes lezárni és elengedni.

Idilli állapotot keresünk, és olykor félünk a keresztünket fölvenni, pedig karácsony igaz története sem a kényelemről és a tervezhetőségről szól. Betlehemben egy várandós édesanyát, Máriát nem fogadják be éjszakára, és egy istállóban születik meg Isten Fia. Jézus szenvedéstörténete, a keresztre feszítés sem a komfortzónán belüli lubickolásról szól. Az igazi szeretettel együtt jár a kiszolgáltatottság és sebezhetőség.
Biztató volt hallani, hogy a nehézségek ellenére – vagy épp azokkal együtt – meglelhetjük életünk értelmét, és jól érezhetjük magunkat a bőrünkben. Mert nem elsősorban a külső körülményektől függ a megelégedettségünk és a boldogságunk, hanem tőlünk.

Cs-P-E

IMG_20231117_140429